Farby do wnętrz – cz.1

Jak dobrze wybrać farbę do wnętrza oraz przygotować i położyć ją na ścianę (cz.1)

W kolejnych artykułach postanowiłam wyjść naprzeciwko pytaniom klientów = inwestorów, którzy zastanawiają się nad sensem przygotowania podłoża pod farbę oraz którzy zadają jeszcze więcej pytań o rodzaje farb i ich jakość (czy warto wydać więcej?). Temat podzieliłam aż na cztery części ze względu na obszerność tematu.

5051_fandeck_open.jpg.pagespeed.ce.3o9M866q5P

Fot. www.sikkens.pl

Ale od początku:

 JAK WŁAŚCIWIE PRZYGOTOWAĆ ŚCIANĘ DO MALOWANIA? (cz.1)

Przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się ścianie i ocenić czy nie posiada ona widocznych uszkodzeń powierzchni, jeśli takowe są, należy je oczyścić oraz zagruntować, a następnego dnia wypełnić zaprawą szpachlową gipsową lub cementową (w zależności od rodzaju tynku). Do drobnych uszkodzeń wystarczy czasami zastosować naprawczą masę akrylową.

gruntowanie_625x0_rozmiar-niestandardowy

Fot. www.muratoplus.pl

Gdy zauważymy drobne zabrudzenia użyjmy do ich zmycia delikatnego mydła lub – jeśli to tłuste plamy – specjalnego preparatu do ich usuwania.

Usuwanie starych tapet to trochę większe wyzwanie i nie zawsze opłaca się ich mozolne zdrapywanie ze ściany. Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę wodną, która rozmiękcza papier i ułatwia jego zdejmowanie. Resztki kleju, uprzednio zwilżonego, usuwamy przy pomocy szpachelki.

Nie zawsze istnieje potrzeba gruntowania powierzchni ściany, zwłaszcza jeśli ściana była już kiedyś malowana.  Należy robić to wtedy, gdy jest ona bardzo chłonna, np. z płyty gipsowo-kartonowej lub gdy mocno pyli, jak np. nowe tynki (zwłaszcza gipsowe). Oczywiście ściana przed malowaniem musi być zupełnie sucha!

W zależności od producenta, czas między gruntowaniem, a malowaniem musi wynosić około doby.

Przed malowaniem oklejmy dokładnie wszystkie okna, drzwi oraz osprzęt elektroinstalacyjny- zaschniętą farbę będzie naprawdę trudno usunąć i popsuje cały osiągnięty efekt. Większe sprzęty takie jak szafy, sofy postarajmy się wynieść, natomiast resztę przykryjmy grubą folią malarską (cieńka, bardzo się elektryzuje i jest właściwie nie do opanowania- polecam ją do zabawy).

51626e06e4f8a8a2_1046762

Fot. www.muratordom.pl