Tapeta natryskowa

Występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, i jak nazwa wskazuje, nanoszona jest za pomocą pistoletu nie tylko na ściany, ale również na meble i inne powierzchnie. Taką tapetę możemy również stworzyć naklejając jedwab lub bawełnę na ścianę, następnie pokrywając je farbą. Jeśli jeszcze dodatkowo na całą tak wykonaną powierzchnię damy lakier – cała tapeta stanie się wodoodporna i bardziej odporna na zabrudzenia.

Z pozostałych rodzajów tapet należy wymienić tapetę skórzaną, tapetę korkową (posiadającą doskonałe właściwości termoizolocyjne i dźwiękochłonne) oraz tapetę ekologiczną.

Fot. Tapeta ‘Sauvage”, AAN001, Giardini Wallcoverings (źródło: www.giardiniwallcoverings.it)

Fot. Tapeta “Tk-004”, Egen-KRK (źródło: www.7i9.pl)

Ta ostatnia powstaje z materiałów, które pozwalają ścianom swobodnie oddychać, pochodzących z recyklingu, ulegających biodegradacji – nie zawierających niebezpiecznych substancji. W związku z tym tapety tego typu polecane są do pokojów małych dzieci oraz osób cierpiących na alergię. Pokryte są cieńką warstwą lateksu dlatego są dosyć trwałe i odporne. W sprzedaży spotkać można także tapety ekologiczne, które nie wymagają zastosowania kleju. Wystarczy spryskać je wodą i docisnąć do ściany.

Fot. Tapeta „Gray Love”, Brevka (źródło: www.pakamera.pl)