Rodzaje tapet

Dzisiaj w moim kompleksowym kompendium wiedzy o elementach wyposażenia wnętrz zajmę się tapetami. Postaram się każdy ich rodzaj przeanalizować pod kątem indywidualnych właściwości oraz zastosowań. Następnie przybliżyć ich montaż i związany z tym poziom trudności, a skończyć na ich konserwacji oraz cenie.

Niniejszy artykuł raczej nie wyczerpie tematu, ale mam nadzieję, że będzie pomocny.

Jeszcze jakiś czas temu hasło: tapeta, nie wzbudzało zbytniego entuzjazmu wśród moich klientów. Kojarzyło się z czasami minionymi: z kiepską jakością, trudnością w montażu oraz nieciekawymi wzorami. Jednak, tak jak wśród innych elementów wyposażenia wnętrz, tak i tutaj widać nieopisany postęp.

Obecnie możemy wybierać nie tylko wśród tapet papierowych (to one królowały kiedyś), ale także tapet flizelinowych, tapet typu raufaza oraz winylowych i opartych na włóknie szklanym. Ciekawostką są tapety akrylowe, styropianowe oraz japońskie i natryskowe. Pięknie na ścianach prezentują się tapety tekstylne, skórzane czy korkowe. Jako ukłon w stronę środowiska spotkać możemy również tapety ekologiczne. Muszę też wspomnieć o wciąż rozwijającym się rynku fototapet. Nimi jednak zajmę się w osobnym artykule, jest to za szeroki temat, żeby poświęcić mu jedynie mały rozdział.

Przyjrzyjmy się z bliska każdemu rodzajowi tapet.

Tapeta styropianowa

to właściwie biała baza pod inne tapety. Ze względu na swoją budowę jest dźwiękochłonna i termoodporna.

Tapeta japońska

występuje w postaci proszku, który należy rozrobić w odpowiednich proporcjach z woda i nałożyć w formie tynku na ścianę. Dużą zaletą tapety tego typu jest możliwość zdjęcia jej ze ściany, gdy się już nam znudzi.

tapeta japońska

Fot. Tapeta (źródło: www.poldecor.com)

 

Zobacz także:

Tapeta papierowa

Tapeta flizelinowa

Tapeta winylowa

Tapeta typu Raufaza

Tapeta z włókna szklanego

Tapeta akrylowa

Tapeta tekstylna

Tapeta natryskowa