Tynki i farby dekoracyjne

Od ponad paru lat obserwuje zdecydowany wzrost zainteresowania moich klientów dekoracyjnymi strukturami mogącymi imitować praktycznie wszystko od rdzy, papieru, betonu po metal, tkaninę oraz kamień. Rzeczywiście stanowić one mogą ciekawy motyw dekoracyjny we wnętrzu, który odpowiednio podświetlony sprawi, że każde wnętrze zmieni się nie do poznania.

3 sem.jpg.1

Fot. www.artwalls.pl

blue

Fot. www.artwalls.pl

TXFSW3

Fot. www.artwalls.pl

Ale zacznijmy od początku…

Wyróżniamy tynk i farbę strukturalną. Różnią się one między sobą konsystencją i co za tym idzie łatwością nakładania. Tynk- jak sama nazwa wskazuje- to grubsza nakładana warstwa i uziarnienie produktu. Natomiast farba: ma lekką konsystencję i łatwo daje się modelować.

Tynk możemy kłaść na niemal każdą powierzchnię ścian cementowych, gipsowych, betonowych oraz- nawet!- drewnianych. Jedynym warunkiem jest, żeby powierzchnia była sucha, czysta oraz w miarę  równa. Jeśli nie wykonujemy akurat efektu betonu (w takim przypadku ściana może być nierówna i zbliżymy się końcowym rezultatem do naturalnego), żeby wyrównać wszystkie niechciane ubytki zastosujmy tynk podkładowy.

Acquabianca

www.oikos-group.it

Tak sytuacja ma się w przypadku tynku, jednak gdy mamy do czynienia z farbą strukturalną powierzchnia na którą będzie aplikowana musi być zdecydowanie lepiej wykończona. Nie możemy nakładać jej bezpośrednio na ścianę. Koniecznie musi być ona uprzednio otynkowana lub zabudowana płytami gipsowo-kartonowymi, a dopiero wtedy nałożenie farby podkładowej.

fox

Fot. www.fox-dekorator.pl

Większość producentów zaleca gruntowanie każdego podłoża, żeby zmniejszyć jego chłonność i jednocześnie je ujednolicić, tak, żeby po nałożeniu efektu nie powstawały nieprzewidziane plamy w miejscach, gdzie tynk lub farba nierównomiernie się wchłonęły . Grunt służy także zwiększeniu wydajności oraz przyczepności warstw.

 

Rodzaje tynków oraz farb dekoracyjnych

Farby strukturalne dzielą się na:

– akrylowe i  lateksowe – odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, pozwalające ścianom oddychać,

– poliooctanowowinylowo-lateksowe, odporna na uszkodzenia i zabrudzenia.

To na przykład farba betonowo, werniks metaliczny lub kameleon, patyna

Rodzaje tynków  dekoracyjnych:

– tynk zacierany packą,

marmur_klasyczny_2

Fot. www.magnatfarby.pl

– strukturalny, jak nazwa wskazuje, wzory odciska się w nim za pomocą różnorodnych narzędzi, takich jak: szczotki, wałki, szpachelki itp.

Putz

Fot. www.leroymerlin.pl

– ciągniony, który posiada ziarnisty wypełniacz, który podczas zacierania żłobi w tynku niepowtarzalne wzory,

9f71741b57eeea552f67a65e023482a4cc1b0bb2_2307853

Fot. www.urzadzamy.pl

– tynk mozaikowy, zwany również kamyczkowym. Składa się z drobnych, wielobarwnych kamyczków (idealnie wygląda w miejscach mokrych, np. łazienkach lub kuchniach z gładkimi powierzchniami gresów)

– tynk japoński. Już sama nazwa sugeruje, że zawiera strzępki jedwabiu, bawełny, włókien mineralnych oraz minerałów. Występuje w postaci suchych mieszanek do których dodaje się wodę oraz pigmenty.

 

tapety-na-scianie

Fot. www.dom.pl

– stiuk, wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnoziarnistego piasku.

urzadzanie-kuchni-sciana-nad-blatem_2327206

Fot. www.urzadzamy.pl

 

Prawidłowe zasady aplikacji

Pracę rozpoczynamy od sufitu i od miejsc najtrudniej dostępnych. W zależności jak duża jest powierzchnia pracę powinny wykonywać przynajmniej dwie osoby: jedna nanosi tynk/farbę, druga: rozprowadza je. Pierwsza warstwa powinna być nakładana równolegle do ściany z oknem, a druga prostopadle. Za każdym razem także nakładamy warstwy zachodzące brzegami na siebie. Naniesioną farbę należy od razu rozprowadzać.

Tak jak i w przypadku malowanie zwykłymi farbami tak i tutaj bardzo ważna jest temperatura pomieszczenia i wilgotność.

toaleta damska 1_3

Fot. www.interior-art.pl

Podsumowanie eksperta Pana Mariana Mamczaka ( sprawdzonego wykonawcy tynków i szkoleniowca firmy Fox Dekorator) :

Czy tynki strukturalne są trwałe i odporne?

Trwałe i odporne- tak , według mnie najbardziej trwałe i odporne to tynki wapienne takie jak np. trawertyn czy beton, ale i tynki akrylowe np. piaskowiec, relief czy stiuk, a odpowiednio zabezpieczone tworzą powierzchnię zmywalną. Jedynym problemem może być tłuszcz, przede wszystkim w takich miejscach jak nad płytą grzewczą czy zlewozmywakiem. Rozwiązaniem jest zastosowanie tafli szklanej lub pokrycie powierzchni odpowiednim lakierem lub żywicą.

Duże znaczenie ma też pomieszczenie w którym zostały wykonane tynki dekoracyjne. Szybciej może zostać uszkodzony tynk w korytarzu czy ciągu komunikacyjnym , gdzie mieszkańcy poruszają się często, a ciężko będzie nam zniszczyć ścianę, która znajduje się np. za telewizorem.

Czy tynki dekoracyjne mogą być zastosowane w łazienkach?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba przede wszystkim powiedzieć, że nie każdy tynk może mieć mieć bezpośredni kontakt z wodą. Możemy zrobić tynki dekoracyjne w łazience w której jest dobra wentylacja, a w miejscach, gdzie tynk będzie miał kontakt z wodą takie jak np. prysznic ściana przy umywalce i wannie należy zastosować dekoracje, które mają przeznaczenie do wyżej wymienionych miejsc.